Поиск

Биография

Политическая деятельность

ОИО №52

Депутатские обращения

ВААП

Благотворительность

Архив материалов

Публикации в СМИ

Что происходит сегодня, что власть делает сегодня с людьми - это преступно, и за это придется отвечать

2 июля 2005 года

Что происходит сегодня, что власть делает сегодня с людьми - это преступно, и за это придется отвечать

Роман ЧАЙКА: Мої гості – народні депутати. Від «Реґіонів України» Ігор Шкіря, він є членом президії Партії регіонів України. Ігор Гринів – він має ювілей сьогодні, бо він був у першій програмі «5 копійок» ще в зовсім іншій студії. Крім того, він директор Національного інституту стратегічних досліджень. Отже, панове, зразу переходимо до справи – тобто розминка-бліц і ваші відповіді «так», «ні» або «утримались». Пане Ігоре, якщо суд доведе у майбутньому провину Різака, Колесникова та іже з ними, Партія регіонів вибачиться за свої заяви про політичні репресії?

Ігор ШКІРЯ: Ні.

Роман ЧАЙКА: Питання тепер до вас, а може, навіть до двох. Оце ви нам прийняли такий закончик, називається «150 конкретних підписів депутатів вище за правосуддя». Закон правильний? Так-ні.

Ігор ГРИНІВ: Так, закон завжди правильний, тільки поки що це ще не закон.

Роман ЧАЙКА: Без підпису президента. Зрозуміло. Закон правильний чи ні?

Ігор ШКІРЯ: Правильный. И я думаю, что Ющенко его не подпишет, но закон правильный.

Роман ЧАЙКА: Питання, навіяне списком Луценка, про який багато говорили, а потім сказали, що то фальшивка. Чи треба зняти депутатську недоторканність вже зараз, до політреформи? Так-ні.

Ігор ГРИНІВ: Ні.

Ігор ШКІРЯ: Можно по криминальным преступлениям, по политическим и за свободу слова мы не можем.

Роман ЧАЙКА: Так, з оговорками значить. Гальмування вступу до СОТ України – це саботаж Партії реґіонів та СДПУ(о) чи провина уряду?

Ігор ШКІРЯ: Еще раз вопрос, пожалуйста.

Роман ЧАЙКА: Виберіть один з двох варіантів. Гальмування вступу до СОТ України (мається на увазі пакет, який був необхідний) – це саботаж Партії регіонів та СДПУ(о) як парламентської опозиції чи провина уряду?

Ігор ШКІРЯ: Это бездумные действия правительства…

Роман ЧАЙКА: Значить другий варіант. Те саме питання вам.

Ігор ГРИНІВ: Це процес, провалений ще при уряді, котрий очолював в тому числі і представник Партії регіонів Янукович і президент Кучма.

Роман ЧАЙКА: Третій варіант вибрали - «інше».

Ігор ГРИНІВ: Провалили його ще тоді.

Роман ЧАЙКА: Критика влади у західних ЗМІ на адресу нової влади – це проплачений чорний піар реваншистів, як кажуть одні, чи об`єктивна оцінка Заходу?

Ігор ШКІРЯ: Это только мягкое начало. Я думаю, что власть дальше будет провоцировать на такое…

Роман ЧАЙКА: Зрозуміло, пане Ігоре. М`яка оцінка Заходу. Ваш варіант відповіді.

Ігор ГРИНІВ: Це нова політична погода.

Роман ЧАЙКА: Хто більше робить дурних помилок – влада чи опозиція? Ваша відповідь.

Ігор ШКІРЯ: Вне всякого сомнения власть.

Роман ЧАЙКА: Ваш варіант відповіді, пане Ігоре.

Ігор ГРИНІВ: Влада завжди робить більше помилок, тому що опозиції … поки що не існує.

Роман ЧАЙКА: Зрозуміло. Це була лишень розминка. А тепер до розмови. Від гарячих новин. Це ваші новини. Партія «Единая Россия» - фундамент прийняття рішень путінського режиму на сьогодні підтримує односторонні економічні санкції проти України по нафті і по газу, а з вами політичні підтримує стосунки – з Регіонами України. Перше питання до обох, але почнемо з вас. Україна на порозі газово-енергетичної війни з Росією, а ви, панове, я маю на увазі і ті, хто називає себе опозицією, і ті, хто влада, в Москву, як за халвою, так? Разом. У вас маршрути ті самі. Ви повернулися сьогодні, я так зрозумів, з Москви.

Ігор ГРИНІВ: Вчора.

Роман ЧАЙКА: Хто з вас краще там національні інтереси відстоює? Пане Ігоре?

Ігор ШКІРЯ: Я вам скажу, что если говорить о газовом кризисе, то власть сама виновата. Пропало 8 млрд. кубометров. И разумеется, государство Россия не хочет смотреть на такое открытое воровство, тем более с недружественным поведением нынешней украинской власти.

Роман ЧАЙКА: Моя репліка. Наскільки я чув з новин, що було визнання, що нічого не пропало. Казали самі газові чиновники Росії. Але питання моє було інше. Хто з вас краще відстоює у Москві національні інтереси? От в чому було питання. Ви чи влада?

Ігор ШКІРЯ: Сегодня «Единая Россия» готова помочь Регионам Украины в их желании завоевания власти в Украине.

Ігор ГРИНІВ: Репліку прошу на 5 копійок. Відповідь насправді була. Бо сама постановка питання, що навіть Росія не дозволяє собі казати, що в Україні хтось вкрав газ і цю тему давно зняли. Якщо українці будуть називати себе злодіями, то, вибачте…

Ігор ШКІРЯ: Я тоже воспользуюсь правами 5 копеек. Россия 33 раза направила в «Нафтогаз» запрос по поводу объяснить ситуацию по этим 8 млрд. Она конкретного ответа не получила. Власть говорит: то газ есть, то газа нет, то мы отдадим, то давайте мы позже его зачтем. Газа реально нет, он либо спален, либо отправлен на экспорт.

Ігор ГРИНІВ: Пане Ігоре, в Росії є достатньо адвокатів. Лишіть це в спокої. Не будьте ще одним з них. Згадайте, що ви все ж таки депутат українського парламенту.

Ігор ШКІРЯ: Когда власть позволяет себе…

Роман ЧАЙКА: Панове, обриваю…

Ігор ШКІРЯ: …скрывать это от украинского народа, я считаю это преступлением перед…

Роман ЧАЙКА: Я зупинив цей момент. Тобто аргументи ми почули з двох сторін, я їх конкретизую зараз у політичне русло. Пане Ігоре, соціалісти, які є в коаліції владній зараз, затягнули на політичний ринок України союзника. Зараз я вам скажу епітети російської преси на рахунок цього союзника: антисимітська, фашистська, антиукраїнська, ксенофобська – такі епітети з російського інтернету. Я говорю про партію Рогозіна «Родина». Кому від цього, що притягнули на українській політичний ринок таку партію – Рогозінську «Родину» буде гірше? Громадянам України чи соціалістам?

Ігор ШКІРЯ: Я думаю, что будет плохо и гражданам Украины, но социалистам от этого лучше точно не будет.

Роман ЧАЙКА: Питання, пане Ігоре, до вас. Регіони України сьогодні підписали угоду з путінською партією влади «Единая Россия». Саме ця партія є фундаментом прийняття рішень щодо будь-яких санкцій торговельних та інших. Кому тепер від цього буде гірше – Україні чи партії Януковича?

Ігор ГРИНІВ: Я думаю, що ні одному, ні другому. Насправді від декларацій і підписання угод ситуація кардинально не зміниться. Партія «Единая Россия» просто є продовження адміністрації президента, але, на жаль, сьогодні часто деякі політичні партії є просто продовженням політичних сил Росії.

Ігор ШКІРЯ: Тогда я вставлю 5 копеек. Если мы говорим о партии «Единая Россия» как о продолжении путинского режима, то что тогда являет собой сегодня Народный союз «Наша Украина»?

Ігор ГРИНІВ: Продовження політичної позиції українського президента.

Ігор ШКІРЯ: Нынешней власти.

Ігор ГРИНІВ: Абсолютно згоден.

Ігор ШКІРЯ: Я рад, что вы со мной согласились.

Ігор ГРИНІВ: І не тільки НС «Наша Україна», але й партія «Наша Україна» і ще деякі інші політичні сили. Я не член Народного Союзу…

Ігор ШКІРЯ: В Кабинете министров уже учредили ячейку?

Ігор ГРИНІВ: Я не знаю, я не член Народного Союзу «Наша Україна», мені складно говорити.

Роман ЧАЙКА: Панове, підведемо риску під цією російською політичною картою, яка знову активно грає на такому пасивному електоральному полі, як літні канікули. Я хочу, щоб ви підвели риску: чи становить національну небезпеку притягування таких, я маю на увазі російських, партій до нас. Підсумуйте, це становить національну небезпеку Україні – притягування будь-яких російських партій?

Ігор ШКІРЯ: Нет. Россия является стратегическим партнером Украины, и в интересах Украины иметь с таким стратегическим партнером и соседом хорошие экономические и политические…

Роман ЧАЙКА: І дозволяти партіям так чи інакше впливати на ситуацію…

Ігор ШКІРЯ: Они не вмешиваются в работу…

Роман ЧАЙКА: Рогозін сказав, що відкриє філію тут партії, навіть сказав, що спробує взяти участь у виборах.

Ігор ШКІРЯ: Это к Александру Морозу, если по Рогозину.

Роман ЧАЙКА: Те саме питання: чи становить національну небезпеку притягування таких партій в Україну, а може, скажемо так…

Ігор ГРИНІВ: Знаєте, тут в Україні вже працювало достатньо російських політтехнологів, і, по-моєму, жаба їм, вибачте, цицьки дала. То, я думаю, як прийдуть ще й російські політики, від цього краще не буде. Але я абсолютно згоден – Росія є стратегічним партнером України, з Росією ми як підтримували, так і повинні підтримувати найкращі відносини, але повинні вони будуватися на взаємоповазі і на взаємозацікавленості.

Я приїхав тільки з Росії так само, тільки без підписання всяких угод з «Единой Россией». Я був на міжнародному форумі. На цьому міжнародному форумі я, чесно кажучи, був у задзеракллі, тому що там стояло 16 прапорів 15 сьогоднішніх держав і ще крім того Придністров`я, але все зводилося до того, що це все частина «Великой России». На жаль, в Росії є дуже великі проблеми.

Ігор ШКІРЯ: Насколько я знаю, вы являетесь представителем фракции «Наша Украина» в парламенте. И насколько опять же я знаю, велись переговоры «Нашей Украиной» с партией «Единая Россия» о возможном подписании подобного договора, но, к сожалению, они не состоялись.

Роман ЧАЙКА: Велись такі переговори?

Ігор ГРИНІВ: Я ще раз повторюю, я не член цієї партії. Партійні ініціативи, ви знаєте, є достатньо закриті.

Роман ЧАЙКА: Право на репліку має перший і не останній наш глядач. Він слухав нас уважно в цьому російсько-українському напруженому політичному тижні.

Сергій ПОЯРКОВ: Добрый вечер. Как телезритель я все-таки так и не понял, а почему 150 депутатов могут за кого-то подписаться? Чем они лучше, чем 150 сантехников или 150 домохозяек? А если мы делегируем это право, допустим, 150 академикам? Ну, они ведь откровенно умнее, чем 150 депутатов. Вы знаете, у меня есть вот такое чувство, что я смотрю на Гринева, он правильно сказал, что власть действительно всегда под большим присмотром, к ней присматриваются, и каждую ее ошибку воспринимают особенно обостренно. У меня есть другое ощущение, что все, что сделала партия «Наша Украина», как писатель написал свою лучшую книгу и больше ничего такого же, другого такого шедевра не будет. Не будет второй помаранчевой революции. Пик пройден. Что касается г-на Шкири, у меня вопрос: вам в Партии регионов чувство юмора отрезали как корпоративному клиенту всем или вы набирали людей по этому принципу в свои ряды? Радуйтесь, что вы депутаты от Донецка, а не от Полинезии. Как говорят полинезийские избиратели, наши депутаты в Полинезии украшают нам жизнь, а в трудные минуты – наш стол.

Роман ЧАЙКА: Ну що ж, маємо можливість переварити першого і останнього глядача. Інші глядачі теж робили висновки. І до внутрішньої кухні. Пане Ігоре. Старий адмінресурс Кучми, Януковича, Медведчука – ну, ми пам`ятаємо, на собі відчували, так? Регіони України критикують владу за застосування адмінресурсу. В чому він проявляється?

Ігор ШКІРЯ: Вы знаете, такого админресурса у Кучмы не было.

Роман ЧАЙКА: В чому він проявляється? Конкретно?

Ігор ШКІРЯ: 20 тыс. задекларированных снятых чиновников. Первое. Кем их заменили? Людьми, которые лояльны к новой власти и которые конкретно верят в оранжевое будущее…

Роман ЧАЙКА: Але так роблять у будь-якій країні, коли приходить нова команда.

Ігор ШКІРЯ: В любой стране – нормальной, цивилизованной – меняют чиновников на новых квалифицированных, которые могут делать реально серьезные дела. Из этих 20 тыс. подавляющее большинство людей просто некомпетентны.

Ігор ГРИНІВ: Тоді який адмінресурс? Якщо вони не компетентні, то вони навіть не зуміють компетентно скористатися зі свого ресурсу.

Ігор ШКІРЯ: Да, но не очень переживают. Роман Бессмертный проводит встречу с главами райадминистраций и во всеуслышание заявляет: вы все будете заниматься следующими выборами. Это как называется?

Ігор ГРИНІВ: Стопроцентно, одна з функцій влади займатися виборами, більше того – їх організовувати. І влада повинна забезпечити ці вибори, забезпечити те, щоби вибори були чесними, перш за все. От коли влада забезпечує нечесні вибори, то вона після цього іде у відставку і не тільки 20 тис., а ще багато з них сідають у тюрму. Повинна сідати у тюрму.

Ігор ШКІРЯ: Что касается тюрьмы. Сегодня идет реальный произвол и уничтожение половины страны, которая голосовала не за действующего президента.

Роман ЧАЙКА: Докази. Половина цієї країни – це 25 млн. Докажіть.

Ігор ШКІРЯ: Заводится огромное количество уголовных дел по поводу людей, которые участвовали в комиссиях, но все они заводятся почему-то на востоке и на юге Украины. Как говорить об объективности? Это и есть произвол.

Ігор ГРИНІВ: Я собі дозволю сказати. Недавно інститут, які я очолюю, проводив соціологічні дослідження, і в тому числі питали населення, які вони відносяться до дій стосовно боротьби з корупцією і стосовно якраз з цими відкриттями кримінальних справ. Так от насправді народ каже, що цих кримінальних справ є недостатньо і страждають стрілочники. Бо влада, яка організовувала це насправді пішла у відставку, попала у ті 20 тис., які сьогодні безробітні або працюють на інших роботах, але насправді не відповідають за свої дії. Друга частина цієї влади або відверто злодії, і крала більшою кількістю рук, ніж ми щойно побачили. І насправді за це вона також сьогодні повинна понести відповідальність. Але це все сьогодні називається політичне переслідування.

Ігор ШКІРЯ: Согласен. Но я с вами не согласен в другом. Если мы говорим о той власти, которая была, то в нынешней власти огромное количество представителей старой власти – и премьер-министры, и вице-премьеры, и министры. И поэтому говорить, что все, что было в Украине до 2004 года, было черное, а все теперь только оранжевое, я считаю, это абсолютно неправильно.

Ігор ГРИНІВ: Оранжевим залишився тільки одяг у донецького «Шахтаря». І ми, знаєте, не один раз… Єдине, що ми один раз, коли ми чуть не побилися з вами біля трибуни, об`єднало – це любов до футболу і до донецького «Шахтаря». Можна було б подякувати, багато корисного зробили. Але оранжевий колір ми спопуляризували і фактично капіталізували…

Ігор ШКІРЯ: Я имею ввиду не спортивный, а политический оранжевый цвет.

Роман ЧАЙКА: Я мушу зупинити цей потік спогадів. Вони точно будуть писатися спільно в мемуари, я зрозумів. Питання до обох Ігорів. Ще одна штука, яка об`єднує нас всіх, називається бюджет. Ви його якось так дивно прийняли, я маю на увазі бюджетну резолюцію. Ви її підняли в такому режимі, Партія регіонів, я не говорю про інші фракції, але конкретно ви, прийняли її в обмін на затвердження оцього одіозного закону, який ми вже назвали «Збери 150 підписів депутатів, і буде в тебе щастя». Так от, бюджет – це ж така справа для всіх, і для мене, і для наших глядачів, а от цей закон, він конкретно стосується певних vip-персон – Різака, Колесникова. Це не політичний шантаж, ви вважаєте? Як ви це класифікуєте?

Ігор ШКІРЯ: Что касается бюджетной резолюции, то это не бюджет.

Роман ЧАЙКА: Я зрозумів. Але я говорю не про документ, а про метод прийняття – взамін за той закон.

Ігор ШКІРЯ: Я вам сказал, что президент не подпишет этот закон.

Роман ЧАЙКА: Залишимо президента в стороні. Ваші дії були, ваша мотивація – це був політичний шантаж ваших опонентів?

Ігор ШКІРЯ: Мы считаем сегодня, что если власть принадлежит Ющенко и Тимошенко, Тимошенко сегодня премьер-министр, она несет персональную ответственность за экономику в стран, поэтому мы не будем стоять на дороге по принятию бюджета, пусто принимают, пусть работают, пусть отвечают перед народом за свои действия.

Роман ЧАЙКА: Для чого треба було цей закон виставляти? Ви класифікуєте такі дії у парламенті – це нова технологія, щось взамін за…

Ігор ГРИНІВ: Це не нова. Пакетне голосування, на жаль, стало чуть не традицією. Баш за баш або ми проголосуємо за то, оце… Можливо, це дань тому, що до виборів залишилося приблизно півроку.

Роман ЧАЙКА: Чому ви пішли на такий шантаж? Я маю на увазі, фракція «Наша Україна».

Ігор ГРИНІВ: Ми не пішли, ми не голосували за 150 і голосувати не будемо. Я сказав, що повага до закону в мене викликає, до самої норми 150, які беруться на поруки 150 депутатами, це просто маразм.

Ігор ШКІРЯ: Я хочу добавить. Год назад и до этого…

Ігор ГРИНІВ: Я перепрошую, тільки репліка. Але я на поруки, в тому числі і я підписував звернення про те, що готовий взяти ту чи іншу людину, в першу чергу, не з свого табору, а з вашого, щоби воно було, але це не може бути нормою закону, це рішення суду.

Ігор ШКІРЯ: Я с вашего позволения скажу. До президентства Виктор Ющенко много раз обращался в парламенте, в прессе к депутатам, призывал всех быть патриотами, призывал всех быть порядочными гражданами, и призывал всех правоохранителей и чиновников старых – не нарушайте закон, вы все будете отвечать перед законом, что будете делать после выборов? Так вот точно так же мы сегодня говорим: ребята, когда вам было трудно, мы вам симпатизировали. Я лично всегда вам симпатизировал. Но то, что происходит сегодня, то, что власть делает сегодня с людьми, это преступно, и за это придется отвечать.

Роман ЧАЙКА: Зрозуміло. Панове, я хочу зрозуміти ще один дуже цікавий момент. Мінімальна зарплатня з вчорашнього дня піднялася. Я про це дізнався…

Ігор ГРИНІВ: От що влада робить з людьми. Пенсіонерам також підняли.

Ігор ШКІРЯ: Янукович в прошлом году тоже…

Роман ЧАЙКА: Ще питання не було. Понад 79% нами опитаних відзначають покращення соціальної політики за нової влади. Янукович, ви щойно довели цей аргумент, і ваша політична сила свого часу говорила те саме. Сьогодні за ці кроки ви критикуєте владу. І тут, за Висоцьким, у мене виходить так «все извилины заплел». Розплутуйте. Хто почне?

Ігор ШКІРЯ: Могу я.

Роман ЧАЙКА: Починайте.

Ігор ШКІРЯ: Я вам скажу первое. В этом году идет резкое увеличение заработных плат и пенсий. Но экономика работает по инерции, и деньги, заработанные в бюджете этого года, нарабатывались предыдущими годами, шел резкий рост экономики. Поэтому сегодня власть ведет себя достаточно… она жирует, она разбрасывается деньгами. И, разумеется, все это делает…

Роман ЧАЙКА: Я зрозумів. Гроші заробив уряд Януковича…

Ігор ШКІРЯ: Деньги заработала экономика Украины.

Ігор ГРИНІВ: Я поясню, насправді як відбувається. Одна з передвиборчих обіцянок, і багато хто з цього тоді кепкував, було, що багаті допоможуть бідним, сильні підтримають старших. Про це говорив Ющенко у своїх виступах. Не дуже багато зрозуміло, що це означало. Що насправді пенсіонери дістали гроші. Звичайно, що при цьому ці гроші взялися не з неба, а обклали певним податком тих, хто більш багатий. Ну, назвіть це економікою. Звичайно, що бюджет на цей рік є надзвичайно соціальний, бо треба віддавати борги, борги, вибачте, які ви перед цим народом завинили.

Ігор ШКІРЯ: Я, пожалуйста, к этому… Я не был ни премьером, ни…

Ігор ГРИНІВ: Я беру назад займенник «ви», вибачайте, якщо ви не причисляєте себе до цієї влади, яка було до того, але Партія регіонів як основа більшості заклала в бюджеті такі бомби, якщо пригадуєте. За що критикували? Критикували не за підвищення пенсій, а за те, що схвали гроші для того, щоби пенсії виплатити тільки перед виборами, а не тоді, коли треба було піднімати – ще на початку року.

Роман ЧАЙКА: Остання хвилина.

Ігор ШКІРЯ: Вы говорите о социальном бюджете. Но я приехал со своей родины, с Донбасса, и я знаю, что сегодня практически прекращено полностью инвестирование угольной промышленности. Впервые за последние 4 или 5 лет задержана заработная плата шахтерам. То есть вы в одном месте берете, одним даете, а у других забираете и топите.

Роман ЧАЙКА: Теза зрозуміла. І контр-теза.

Ігор ГРИНІВ: Там нема контр-тези, просто щось мій опонент плутає. Шахти в нас в більшості не державні, і є господарюючими суб`єктами, а не казенними підприємствами, і відповідно це не держава гроші на ці програми…

Ігор ШКІРЯ: Я не могу удержаться от такого знания ситуации в экономике страны.

Роман ЧАЙКА: Панове, ми змушені зробити три крапки. Отже, ми зупинилися на дуже цікавій тезі. Глядачі мають можливість оцінити на собі стан соціальних виплат. Вони голосують, їх опитують. Маємо дві тези. Це покращення соціальної ситуації, тобто пенсії, зарплати і т.д. бюджетників – це інерція, закладена ще урядом Януковича, лідером Партії регіонів. Або теза пана Ігоря, що обіцянки виконуються і їх просто треба пам`ятати, або принаймні тепер приходить їх розуміння. Я дякую. І ми на цьому ставимо три крапки. Я думаю, що дискусії будуть продовжуватися. І цей блок – внутрішньоукраїнський – від наших двох гостей, звичайно, бачили наші глядачі, і один прискіпливий глядач був першим.

Сергій ПОЯРКОВ: Да, особенно мне понравился тезис г-на Шкири о том, что 20 тыс. коррумпированных заменили на 20 тыс. неквалифицированных. Г-н Шкиря, я как избиратель и гражданин хочу вам честно признаться, что у нас как у граждан не было ни малейшей надежды, что можно переделать 20 тыс. коррумпированных ваших чиновников, в той власти. А 20 тыс. неквалифицированных, в принципе, квалифицировать можно, время есть. Очень жалко, что вы чуть не подрались когда-то возле трибуны в Верховной Раде. Если будете драться, приходите в «5 копеек» и здесь уже оттянитесь.

Мне сегодня, кстати, в чем я согласен с Гриневым, позвонили из Северодонецка, я им давал интервью, а они меня спрашивали, когда же наконец всех вот этих вот наших, которые остались, привлекут. Смотрю я на вас – на власть и на оппозицию – и вспоминаю Гребенщикова: «где та молодая шпана, что сметет вас с лица земли?». Нужна новая оппозиция.

Роман ЧАЙКА: Панове, я дякую. Ігор Шкіря…

Ігор ШКІРЯ: Зритель злобный какой-то попался.

Роман ЧАЙКА: Є різні глядачі, на кожного не добереш. І Ігор Гринів. Я дякую. Я думаю, ваші дискусії, ще маєте тиждень у парламенті, ми будемо уважно відстежувати…

"5 канал", 2 липня 2005, «5 копійок з Романом Чайкою», 18.20


Пресс-служба

Другие материалы по теме

РАЗВЕРНУТЬ / СВЕРНУТЬ